Škola plná zářících hvězd

09/04/2024
Základní škola

Příjemnou atmosféru ve škole, oživení života školy, propojení tříd a žáků přinesl projektový týden CIRKUS VE ŠKOLE, ŠKOLA V CIRKUSE - v hlavních rolích žáci ZŠ Bavorov - jediný projekt svého druhu v ČR sestavený s pomocí pedagogů, Cirkus 

Profesionální artisté, kteří projeli téměř celý svět, strávili s našimi žáky celý týden, aby je naučili novým dovednostem. V hlavních rolích při závěrečných vystoupeních v opravdovém šapitó zářily potom děti naší školy od přípravky až po deváťáky. Ty potom při závěrečném vystoupení zazářily jako skutečné hvězdy manéže ve světlech lamp opravdového cirkusového šapitó.

Cirkusový týden uvedlo v pondělí vystoupení profesionálních artistů, kdy se dětem skvělými výkony představili žongléři, ohební akrobaté, tajemná kouzelnice i klauni se svými vtípky. V úterý se začalo s nácvikem na dětská představení, která se konala ve čtvrtek a v pátek. Zatímco cirkusový stan poskytoval prostor pro trénink cvičení na visutých hrazdách, chůze po laně a kouzelníků, v tělocvičnách školy cvičili svou obratnost akrobaté, pohotoví žongléři a herci černého divadla. Do tříd chodili nacvičovat svá čísla fakíři a dovádiví klauni. Zkušení a trpěliví trenéři připravili se svými svěřenci různého věku a schopností během 2 dní úžasné vystoupení, při kterém jsme některé výkony sledovali se zatajeným dechem a hlavně s nadšením. Ve dvou podvečerních putováních světem, jimiž provázeli návštěvníky medvídek Happy a školačka Kája, se každý mohl stát právě tou hvězdou manéže a prožít si naplno svůj vlastní úspěch a současně se radovat z povedených výkonů svých kamarádů. Nadmíru zdařilá představení byla vždy oceněna hlasitým potleskem pro dětské i dospělé umělce.

Cílem takového projektu je nejen zdatnost a pohyblivost dětí, ale také podpora pocitu spolupráce a sounáležitosti. Smyslem není jen dětem zprostředkovat zážitek z cirkusového prostředí. O mnoho více je kladený důraz na možnosti každého otestovat si své hranice, zjistit své možnosti, vnitřně růst i odhalit své mnohdy skryté talenty, které v běžném životě zůstanou bez povšimnutí. Děti se neučí jen cirkusovým dovednostem, ale motivují se, posiluje se jejich sebedůvěra, naučí je spolupracovat s ostatními, nechávají se vést a přitom rozvíjí svou kreativitu.

Stát uprostřed manéže a předvést svůj um vyžaduje notnou dávku odvahy i překonání trémy.

Odměnou je pak zasloužený aplaus publika celého cirkusového stanu, který propůjčuje dětem tak důležitý pocit důležitosti a jedinečnosti.

Jeden za všechny - všichni za jednoho - to je základní myšlenka projektu.

Děti se učí intenzivně spolupracovat, na vlastní kůži zažít pocit zodpovědnosti za celou skupinu a podporovat své spolužáky při tréninku. Větší děti akceptují menší spolužáky, mladší respektují starší. Nezávisle na věku, tělesných i duševních schopnostech tvoří děti tým, ve kterém se učí vzájemné důvěře a týmové práci.

Odkaz na fotogalerii